Konferencja KRAKMEDICA 2007

III Ogólnopolska Konferencja Dni Marketingu Medycznego
Krakmedica 2007 17-19 maja 2007 r., Wierchomla

Otym, jak wykorzystać nowoczesne narzędzia marketingowe w publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia oraz jakie strategie public relations zastosować, by wpływać i zjednać otoczenie zewnętrzne i wewnętrzne w branży medycznej, dyskutowano przez trzy dni w Wierchomli na III Dniach Marketingu Medycznego - Krakmedica 2007.

Na zaproszenie odpowiedzieli właściciele, szefowie i dyrektorzy marketingu z placówek służby zdrowia z całej Polski. Konferencja pokazała, że nie tylko cenne są wykłady i warsztaty, ale przede wszystkim istotne są dyskusje i wymiana doświadczeń związanych z szukaniem sposobów radzenia sobie na rynku medycznym.

Na oficjalnym otwarciu konferencji Organizator, Agencja Public Relations Image Line Communications, wyraziła swoje zadowolenie z możliwości stworzenia miejsca do nawiązania dialogu między osobami, które widzą nowe możliwości zastosowania narzędzi marketingowych w specyficznej usłudze i sektorze - branży medycznej. Krakmedica jest jedyną konferencją w Polsce, gdzie spotykają się specjaliści ds. marketingu i public relations z publicznych i niepublicznych placówek służby zdrowia.

Inauguracyjnym wykładem było wystąpienie Adama Rozwadowskiego, przedstawiciela Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych i prezesa ENEL-MEDU, który wygłosił prelekcję na temat teleradiologii w praktyce i opowiedział m.in. o tym, jak obniżyć koszty pracowni RTG, MRI i CT. Telemedycyna nie jest jeszcze rozpowszechniona w Polsce w takim stopniu, jak w innych krajach europejskich. Jednakże jej zalety są tak znaczące, że popyt na takie usługi stale wzrasta . przekonywał Adam Rozwadowski.

Z uznaniem uczestników spotkała się prezentacja dotycząca marketingowej interpretacji jakości w usługach medycznych prowadzona przez dr Monikę Dobską i dr Pawła Dobskiego z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły warsztaty dotyczące kryzysu w firmie, które prowadziły Agata Niemiec-Miżejewska i Barbara Grzybek-Korgól z Agencji Public Relations Image Line Communications. Przekonały uczestników, że kryzys można przekuć w sukces. Okazuje się, że wiele placówek służby zdrowia nie jest przygotowanych do kryzysu. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się m.in. kto powinien być w sztabie antykryzysowym, jak pisać oświadczenia dla mediów, jak ważna jest lista ekspertów i sprzymierzeńców. Uczestnicy warsztatów rozwiązywali dwie symulowane sytuacje kryzysowe.

Bardzo interesująca była również prezentacja Marka Habera . dyrektora SP ZOZ w Suchej Beskidzkiej pod tytułem .Systemy zapewniania jakości . za i przeciw.. Nie była to prezentacja akademicka, ale praktyczna, gdyż Marek Haber jest dyrektorem szpitala, który należy do najlepiej zarządzanych w Małopolsce.

O e-marketingu i efektywnym kontakcie z pacjentem opowiedział Jarosław Malec . dyrektor zarządzający Memex Consulting.

Uczestnicy konferencji mieli także okazję wysłuchać prelekcji dr Rafała Staszewskiego z Akademii Medycznej w Poznaniu, który przedstawił kwestię komunikacji wewnętrznej, tożsamości organizacji oraz identyfikacji z organizacją w kontekście kształtowania wizerunku placówki medycznej.

W drugim dniu konferencji głos zabrała również Ewa Kochańska, która w interesujący sposób zaprezentowała strategię budowania silnej marki na przykładzie prywatnej kliniki LUX MED. Przekonywała uczestników, aby wyróżnili się na rynku właśnie przez marketing.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także wystąpienie Barbary Mroczki, rzecznika prasowego Qumak-Secom S.A., która zaprezentowała wyniki badań wizerunku firmy wśród dziennikarzy. Praktyczny wydźwięk miała również prezentacja Andrzeja Szczypiora . Dyrektora ds. badań GlaxoSmithKline, który opowiedział o tym, komu mogą zaszkodzić badania rynku wśród pacjentów i lekarzy.

Po zamknięciu uczestnicy zgodnie twierdzili, że jest to niezmiernie potrzebna konferencja. Przy całej mizerii służby zdrowia trzeba szukać nowoczesnych metod zarządzania, korzystając ze wzorów innych dziedzin, które umożliwią przetrwanie i rozwój placówek.

Organizatorzy są przekonani, że przyszłoroczna edycja Krakmedica będzie nie mniej interesująca, gdyż na polu marketingu medycznego jest jeszcze wiele do zrobienia. A rynek wciąż dynamicznie się rozwija.

Organizator: Image Line Communications, ul. Romanowicza 2/407; 30-702 Kraków, tel.: (012) 292-02-41 begin_of_the_skype_highlighting    (012) 292-02-41  end_of_the_skype_highlighting

Patronat honorowy: Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Niepublicznych.

Patronat medialny: Rynek Zdrowia, Służba Zdrowia, Piar.pl, emedyk.pl