Gazta Prawna- nowe kontrakty nizsze o 30%

Prywatne szpitale alarmują: nowe kontrakty nawet o 30 proc. niższe

DK, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia 24-11-2010 13:15

NFZ proponuje prywatnym szpitalom gorsze kontrakty na 2011 r. niż publicznym lecznicom.
W rezultacie prywatne szpitale oskarżają Fundusz o nieefektywne gospodarowanie środkami i zarzucają mu, że woli płacić więcej za usługi w publicznych placówkach niż mniej w prywatnych, choć – zgodnie z przepisami i deklaracjami resortu zdrowia – wszystkie powinny być traktowane tak samo.

Prywatne lecznice mają otrzymać w 2011 roku nawet o 20-30 proc. niższe kontrakty niż w br. Tymczasm szpitale publiczne mogą liczyć albo na takie same środki jak obecnie, albo na niższe jedynie o kilka procent.

– Narodowy Fundusz Zdrowia musi dać szpitalom publicznym odpowiednie kontrakty, bo w przeciwnym razie naraziłby się samorządom i dużym publicznym ZOZ-om. Dochodzi więc do przesunięć środków na placówki publiczne, głównie kosztem niepublicznych klinik chirurgii jednego dnia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

Jak relacjonują przedstawiciele niepublicznych podmiotów, na Dolnym Śląsku, Fundusz zaprosił placówki chirurgii jednego dnia na spotkanie i zaoferował umowy niższe o 30 proc. Płatnik postawił sprawę jasno: propozycja musi zostać przyjęta, bo innej nie będzie. Kłopoty są też w innych regionach, ale tam negocjacje wciąż trwają.

– Rozwiązaniem wydaje się częściowa prywatyzacja w ochronie zdrowia. Pozwoli ona zasilić system dodatkowymi środkami, których państwo nie posiada. Wielokrotnie wskazywaliśmy decydentom na podstawie przykładów państw UE, że funkcjonuje u nas taki model ochrony zdrowia, na który nas nie stać. Ponadto, jak wskazują badania, największy poziom zadowolenia z ochrony zdrowia notuje się w tych krajach europejskich, gdzie pacjent może zdecydować, z jakiego podmiotu skorzysta, a płatnik tylko finansuje leczenie – podkreśla Andrzej Sokołowski.